Skip to content

Urīnizvadkanāla (uretras) striktūra. Dzīvot ar cistostomu vai operēt?

Pastāvīga urinācija ir ļoti nozīmīga ik katra vīrieša dzīvē un cistostoma, kas ir maza trubiņa vēderā, kuras mērķis ir nodrošināt adekvātu urīna noplūdi, ir milzīgs apgrūtinājums ikdienas aktivitātēs. Jebkura operācija ir izaicinājums jebkuras specialitātes ķirurgam. Kāpēc izvairīties no operācijas urīnizvadkanāla striktūras vai urīnizvadkanāla traumatiska pārrāvuma gadījumā? Protams, nekad nav iespējams paredzēt 100% pozitīvu rezultātu un nekad nav iespējams paredzēt vai attīstīsies recidīvs (attīstīsies atkārtoti sašaurinājums) operētajā vai citā urīnizvadkanāla vietā un kad tas var attīstīties un vai vispār attīstīsies. Bet, ja operācija (uretras plastika) ir vienīgā iespēja pēc kuras ir iespējams atbrīvoties no cistostomas un pašam čurāt, tad kāpēc to neizmantot!?

Gribu sniegt nelielu ieskatu, aprakstot pacientu gadījumus, kuri pēc operācijas ir atguvuši labu dzīves kvalitāti un atbrīvojušies no cistostomas.

Pacients Nr.1: ZK, 54 gadu vecs. Diagnoze: Posttraumatisks urīnizvadkanāla pārrāvums.

Pacients nejauši un neveiksmīgi krītot, ieguvis starpenes traumu, pēc kuras parādījās sūdzības par nespēju veikt urināciju. Parādoties  asiņošanai no urīnizvadkanāla, griezās pēc medicīniskās palīdzības akūtās uzņemšanas nodaļā. Pēc ultrasonoskopijas datiem – urīna aizture. Sakarā ar to, ka pacients nespēj pačurāt, veic urīnpūšļa katetrizāciju, kas nesekmīga. Nepieciešama cistostomas izveide urīna noplūdei. Pacients izrāda neapmierinātību, nespējot pieņemt domu par „trubiņu” vēderā (cistostomu). Pacients atteicās no piedāvātās palīdzības, cerot, ka tomēr atjaunosies urinācija bez jebkādas ārstu iejaukšanās un patvaļīgi pameta uzņemšanas nodaļu, neskatoties uz esošās situācijas izklāstu un iespējamiem sarežģījumiem pacientam, ja netiks veikta cistostomas izveide. Pēc aptuveni vienas stundas pacients atgriezās, jo sāpes vēdera lejas daļā un muguras jostas daļā bija būtiski pieaugušas un kļuvušas neizturamas. Pacients piekrita cistostomas izveidei, pēc kuras sāpes mazinājās un pašsajūta būtiski uzlabojās. Pēc mikcijas cistouretrogrammas datiem, uretras pārrāvums (skat 1. un 2. att.)

Šajā gadījumā, vienīgā iespēja, lai atjauniotu urīnizvadkanālu ir urīnizvadkanāla plastika ar vaiga gļotādu, kas tika veikta (Uretroplastija ar dorsālu gals-galā anastamozi un ventrālu onlay vaiga gļotādas transplantātu). Pēcoperācijas periods noritēja bez sarežģījumiem.  16 dienas pacients pavadīja ar urīnpūšļa ilgkatetru un cistostomu. Pēc 16 dienām urīnpūšļa ilgkatetra evakuācija un pēc mikcijas cistouretrogrammas datiem, pacientam urinācija brīva, uretras kanāls atjaunots līdz ar to tika evakuēta arī cistostoma.

Pacients atgriezās parastajā dzīves ritmā, nedomājot vairs par cistostomu, kuru regulāri jāmaina kādā no medicīnas iestādēm.

Pacients Nr.2: DL, 35 gadi. Diagnoze: Posttraumatiska uretras bulbārās-brīvās daļas striktūra apm. 9 mm garumā.

Diagnoze: Posttraumatiska uretras bulbārās-brīvās daļas striktūra apm. 9 mm garumā.

Stāvoklis pēc akūtas urīna retences, cistostomas izveides. Hronisks pankreatīts, stāv. pēc pankreasa cistas rezekcijas. Sekundārs Cukura diabēts 2 tips.

Aptuveni vienu gadu pirms attīstījās urīnizvadkanāla sašaurinājums, pacientam bijis komatozs stāvoklis, iespējams, pankreatogēnas dabas, kuras laikā bijis urīnpūšļa ilgkatetrs. Pamostoties, apjukumā, katetru izrāvis, traumējot urīnizvadkanālu. Pakāpeniski gada laikā urinācija kļuva aizvien apgrūtinošāka, vājāku, saraustītu strūklu ar spiešanos līdz akūtai urīna retencei. Sakarā ar nesekmīgu urīnpūšļa katetrizāciju, izveidota cistostoma. Izmeklējoties diagnosticēta uretras striktūra. Pacientam pateikts, ka neko vairs nevar darīt, jādzīvo ar cistostomu, kas jāmaina regulāri ik pēc 6-8 nedēļām. Pacients nespēja pieņemt esošo situāciju, kas ir pilnīgi saprotami. Uzzinot, ka ir iespējama uretras plastika, kas dod cerību, ka atjaunosies urinācija un nebūs jādzīvo ar cistostomu, veicu nepieciešamos izmeklējumus pirms plānotās operācijas. Pēc mikcijas cistouretrogrammas datiem urīnizvadkanāla sašaurinājums (skat. 3 un 4 att.).

Veicu uretroplastiju (uretras plastiku) ar gals-galā anastomozi. Pēcoperācijas periods noritēja bez sarežģījumiem. Pēc 21 dienas evakuēju urīnpūšļa ilgkatetru un pēc operācijas mikcijas cistouretrogrammas datiem uretra parasta platuma, mikcija brīva, līdz ar to evakuēju arī cistostomu.

Pacients Nr.3: KS, 42 gadi.Diagnoze: Neskaidras ģenēzes uretras brīvās daļas striktūra.

Pacientam ilgstoši sūdzības par apgrūtinošu urināciju, ar spiešanos, vāju strūklu. Uz konsultāciju pie ārsta nebija griezies, cerībā, ka sūdzības pāries pašas no sevis. Rezultātā pacientam akūta urīna retence, izveidota cistostoma pēc nesekmīgas urīnpūšļa katetrizācijas. Izmeklējoties 7 cm gara uretras brīvās daļas striktūra. Pacientam rekomendēta regulāra cistostomas maiņa visas dzīves garumā, jo nav cita veida kā palīdzēt. Pacients atnāca uz konsultāciju. Pēc visiem izmeklējumu rezultātiem, pieņēmu lēmumu par divu etapu uretroplastiju. Pirmajā etapā veicu uretroplastiju ar augšstilba ādas graftu, izveidojot uretras atveri starpenē. Urīnpūšļa katetru evakuēju pēc 10 dienām un cistostomu pēc 16 dienām. Otra operācija bija plānota pēc 4 mēnešiem, lai slēgtu urīnizvadkanālu un atjaunotu parasto dzimumlocekļa anatomiju, taču pacients atteicās, jo nobijās, ka urinācija varētu būt sliktāka nekā tā ir pēc pirmās operācijas, kaut urinācija bija iespējama tikai sēdus, jo urīnizvadkanāla atvere bija starpenē. Viņš bija bez cistostomas un pats urinēja, viņš bija neizsakāmi apmierināts ar to kā ir, pat ar vizuāli anatomiski izmainītu dzimumlocekli. Es pieņēmu pacienta lēmumu, kaut neradu savu gandarījumu par darbiņu, kas netika padarīts līdz galam.

Trīs dažādi pacienti, trīs dažādas operācijas. Bet rezultāts ir sasniegts – brīvs no „trubas vēderā” un tie nav vienīgie pacienti, kuriem ir izdevies atgūt iespēju pašiem pačurāt un cik vēl tādu pacientu ir, kuri jau gadiem dzīvo ar cistostomu un nepārtraukti ir piesaistīti kādai medicīnas iestādei, lai šo cistostomu samainītu un cik bieži attīstas urīnceļu infekcija, kuras gadījumā periodiski nepieciešama antibakteriālā terapija?

Pacients V.M. 39 gadi. Diagnoze: idiopātiska uīnizvadkanāla striktūra, kas diagnosticēta 2014 gadā.

Anamnēzē neatzīmē iekaisumus, traumas vai veiktas manipulācijas caur urīnizvadkanālu. Pakāpeniski sūdzībām pieaugot par vājāku strūklu, apgrūtinātu, ilgstošu urināciju, ar spiešanos. Citos stacionāros veiktas atkārtotas bužēšanas un  divas reizes optiska uretrotomija, kas nesekmīgas, jo sūdzības atkārtojas īsā laika periodā pēc saņemtās terapijas, līdz ar to piedāvāta cistostomas izveide no kuras pacients kategoriski atteicās. Turpmāk rūpīgi izmeklējot pacientu pēc mikcijas cistouretrogrammas datiem – uretras sašaurinājums bulbārā daļā.

Pacients piekrīt uretras striktūras plastiskai operācijai, ko veicu 2017 gada pavasarī. Urīnpūšļa ilgkatetrs evakuēts pēc 21 dienas. Mikcijas cistouretrogrāmā redz uretras kanālu bez sašaurinājumiem, mikcija brīva, bez piepūles. Turpmāk novērojoties līdz 2019 gada pavasarim, uretras striktūras recidīvu nevēro. Pacients brīvi urinē un dzīvo pilnvērtīgi bez rekomendētās cistostomas.

Pacients M.E, 36 gadi. Diagnoze: 2005 gadā politrauma ar urīnizvadkanāla pārrāvumu.

Veikta uretras plastika, pēc kuras divu mēnešu laikā sūdzības par apgrūtinātu, ilgstošu urināciju, vāju strūklu, ar spiešanos, pilināšanu urinācijas beigās. Veikta uretras bužēšana atkārtoti. Līdz 2018 gadam veiktas trīs optiskas uretrotomijas, starp kurām uretras bužēšanas. Terapijas rezultātā, sūdzības atkārtojas. Pēc pēdējās optiskas uretrotomijas sūdzības par apgrūtinātu urināciju parādījās pēc 2 nedēļām. Turpmāk rūpīgi izmeklējot, konstatēta uretras striktūra bulbārā daļā ar uretras izliekumu pēc mikcijas cistouretrogrammas datiem.

Ņemot vērā, ka iepriekšējā terapija bija neefektīva, pieņēmu lēmumu par uretras plastiku ar vaiga gļotādas transplantātu. Pēc operācijas urīnizvadkanāla ilgkatetrs tika evakuēts pēc 14 dienām. Pēc operācijas mikcijas cistouretrogrammā redz uretru bez sašaurinājumiem, mikcija brīva, strūkla laba. Rekomendēta turpmāka novērošanās.

Published inUncategorized

Comments are closed.