Skip to content

Kas ir prostatas biopsija un kā tai sagatavoties.

Prostatas vēzis ir saslimšana ar kuru urologi klīniskajā praksē sastopas ik dienu. Vienīgā metode ar kuru var apstiprināt vai noliegt diagnozi ir prostatas (priekšdziedzera) biopsija transrektālas ultrasonoskopijas kontrolē. Veicot biopsijas, esmu sapratusi, ka ļoti daudzi pacienti, atnākot uz biopsiju, nezina un nav informēti par plānoto procedūru un ne tikai – nav arī sagatavojušies, īpaši gadījumos, kad uz procedūru pacientu nosūta bez urologa konsultācijas un rekomendācijām. Aizvien biežāk to novēroju, kad parādījās tā saucamais Onkoloģijas „Zaļais Koridors”. Šādos gadījumos pacienti ir ļoti nobijušies,neizpratnē, jo runa taču iet par tik biedējošu saslimšanu kā vēzis. Līdz ar to, pastāstot pacientam par tūliņ veicamo procedūru, vēl vairāk nobīstas.

Šī procedūra nav patīkama, tomēr nomācošā vairumā to vec bez lokālas atsāpināšanas, taču, lai to padarītu pacientam mazāk nepatīkamu, veicu prostatas biopsiju lokālā atsāpināšanā, medicīniski – periprostatiskās infiltrācijas anestēzijā.  Gribētos teikt, ka jo vairāk pacients zina, ir informēts un sagatavots, ejot uz šo procedūru, jo vieglāka un mazāk nepatīkama tā šķiet. Esmu sagatavojusi nelielu informāciju par to kā sagatavoties prostatas biopsijai (skatīt zemāk).

Konsultēju pacientus un veicu prostatas biopsijas SIA „URO” centrā, kas atrodas Rīgā, Tālivalža ielā 2a. Pieteikties var pa tel.num: 29111252

 

INFORMĀCIJA PACIENTAM PAR PRIEKŠDZIEDZERA (PROSTATAS) BIOPSIJU

Pamatojoties uz aizdomām par iespējamu priekšdziedzera onkoloģisku saslimšanu, Jums ir indicēta priekšdziedzera biopsija. Tas ir priekšdziedzera ultrasonogrāfijas izmeklējums, ko veic caur taisno zarnu ar speciālu, šim izmeklējumam paredzētu zondi, ar sekojošu audu paraugu paņemšanu ar adatu ātru šāvienu veidā, ko tālāk nosūta histoloģiskai izmeklēšanai. Priekšdziedzera biopsiju veic, izmantojot atsāpināšanu – Lidokaīna periprostatisku infiltrācijas anestēziju, ko veic ultrasonogrāfijas kontrolē atsevišķu dūrienu veidā īsi pirms priekšdziedzera biopsijas, kā rezultātā procedūra ir mazāk sāpīga un nepatīkama.

Priekšdziedzera biopsija paredzēta

_____________________ pl.______________ SIA „URO” centrā, 2 stāvā, pierakstoties pa tel.num.: 29111252. Adrese: Rīga, Tālivalža iela 2a.

Pirms procedūras ir nepieciešama sagatavošanās. Precīzi ievērojot sniegtās rekomendācijas, samazinās iespējamo komplikāciju risks.

 

Rekomendācijas un ieteikumi pirms priekšdziedzera biopsijas:

  • 5 dienas pirms procedūras pārtrauciet lietot asins šķīdinošus preparātus: ASPIRIN, PLAVIX, TROMBO ASS, HJERTEMAGNIL, ORFARIN VAI VARFARIN.
  • Atsākt lietot augstāk minētos preparātus varēsiet 2-3 dienas pēc procedūras, ja nenovēros komplikācijas.
  • Procedūras veikšanas dienas rītā, pēc procedūras vakarā un turpmākās 5 dienas obligāti jālieto antibakteriālā terapija, ko nozīmējis Jūsu ārstējošais ārsts (piem., Tab. Ciprofloxacini 500 mg, pa 1 tabletei, 2 reizes dienā pēc ēšanas).
  • Procedūras dienas rītā jāveic attīroša mikroklizma ar Microlax (bezrecepšu medikaments). Iztukšota taisnā zarna uzlabos priekšdziedzera vizualizāciju biopsijas veikšanas laikā.
  • Procedūras dienas rītā var ēst vieglas brokastis. Pēc procedūras var atgriezties pie ierastā ēšanas režīma.
  • Dienas laikā vēlama pastiprināta šķidruma uzņemšana, īpaši pēc procedūras.
  • Atlikušo dienas daļu pēc procedūras jāpavada mierīgi, bez palielinātas fiziskās aktivitātes. Nākamajā dienā var atgriezties pie ierastā dienas ritma.
  • Antibakteriālās terapijas kursa laikā nelietojiet alkoholu.

 

Iespējamās komplikācijas pēc priekšdziedzera biopsijas:

  1. Asins piejaukums urīnam, kas pakāpeniski mazināsies un izzudīs ~1-4 nedēļu laikā.
  2. Asins piejaukums ejakulātam/spermai. Var turpināties arī ilgstoši, pat vairāk par 4 nedēļām.
  3. Asins piejaukums pie vēdera izejas sastopams bieži, taču tikai 0,2-1% gadījumos ir nepieciešama stacionēšana.
  4. Paaugstināta t0 > 380C sastopama ar drudzi 1-2% gadījumos un šajos gadījumos nepieciešama papildus antibakteriālo medikamentu lietošana.
  5. Urinācijas traucējumus, līdz pat urīna aizturei sastop reti.

 

Gadījumā, ja Jums pēc procedūras ir nozīmīga asiņošana no taisnās zarnas vai urīnceļiem, paaugstināta ķermeņa temperatūra virs 380C ar drudzi vairāk kā divas dienas uz antibakteriālās trerapijas fona, vai urīna aizture (nevar pastāvīgi nolaist urīnu), dodieties pēc medicīniskās palīdzības tuvākajā neatliekamās medicīnas palīdzības centrā.

 

Priekšdziedzera biopsijas slēdziens:

Histoloģiskā izmeklējuma slēdzienu pēc biopsijas var saņemt aptuveni 14 dienas pēc biopsijas. Uzzināt par biopsija rezultātiem Jūs varat atkārtotas vizītes laikā pie sava ārstējošā ārsta – urologa.

Pēc histoloģiskās izmeklēšanas rezultātu saņemšanas, urologs sniegs rekomendācijas par turpmāko novērošanos vai, nepieciešamības gadījumā, piemērotāko terapiju – ķirurģisku, hormonālu vai staru terapiju.

 

Neskaidrību gadījumā vai arī, ja nevarēsiet ierasties uz procedūru, lūdzam zvanīt pa tel. nr.: 29111252.

 

 

Ārsts _______________

 

Published inUncategorized

Comments are closed.